Što je oku nevidljivo?

Što je oku nevidljivo?

Znaš li da oči mogu percipirati oko 10 milijuna različitih boja? Ova zadivljujuća sposobnost omogućuje nam da doživimo svijet na izuzetno detaljan i živopisan način. Međutim, postoje granice naše percepcije svijeta oko sebe jer su veliki dijelovi elektromagnetskog spektra očima nevidljivi. Primjerice, infracrvene zrake, koje imaju veće valne duljine od crvene boje i koristi se u termalnoj kameri, nevidljive su ljudskom oku. Isto se odnosi i na UV zrake koje imaju kraće valne duljine od ljubičaste boje. I premda ih ne možemo direktno percipirati vidom, njihovo djelovanje možemo osjetiti.

UV zrake su važne za brojne biološke procese, uključujući proizvodnju vitamina D, fotosintezu u biljkama i regulaciju cirkadijalnog ritma (ritam buđenja i spavanja). One također imaju i antimikrobno djelovanje te se koriste za sterilizaciju. Međutim, pretjerana izloženost UV zrakama može biti štetna, uzrokujući opekline od sunca, oštećenje očnih tkiva i melanom.

Baš kao što koža može izgorjeti na suncu, tako može i rožnica.

Sunčane opekline rožnice ili fotokeratitis javlja se zbog oštećenja rožnice uslijed prekomjernog izlaganja UV zračenju. Simptomi uključuju bol, osjećaj pijeska u očima, crvenilo, suzenje, osjetljivost na svjetlost i poteškoće s vidom. Ovi simptomi obično se javljaju nekoliko sati nakon izlaganja suncu i mogu trajati nekoliko dana. Simptomi se povlače kroz nekoliko dana, uz izbjegavanje daljnjeg izlaganja UV zračenju, korištenje hladnih obloga i kapi koje vlaže i štite površinu oka. UV zrake mogu oštetiti i očnu leću te s vremenom dovesti do katarakte, zamućenja očne leće.

Ako se bavite sportovima i aktivnostima na otvorenom, boravite na suncu ili u područjima s visokim UV indeksom poput mora, planina ili tropa, ne zaboravite da je osim kože, potrebno zaštititi i oči.

Je li moguć život u mraku?

Je li moguć život u mraku?

Postoje bića koja su se prilagodila životu u uvjetima s vrlo malo svjetla ili potpunim nedostatkom svjetla. Ovi organizmi, poznati kao fototrofi, sposobni su preživjeti i razvijati se koristeći alternativne izvore energije ili strategije preživljavanja.

Saznaj više
Inovacija u zaštiti oka od UV zraka i plavog svjetla

Inovacija u zaštiti oka od UV zraka i plavog svjetla

Od sunčevih zraka do svjetlucavog sjaja pametnih telefona, naše oči svakodnevno su izložene UV zrakama i plavom svjetlu koji mogu narušiti njihovo zdravlje.

Saznaj više
UV zrake oštećuju kožu, ali i oči.

UV zrake oštećuju kožu, ali i oči.

UV zrake pokreću kemijske reakcije u koži i očima. Neke od njih su korisne poput proizvodnje vitamina D, međutim UV zrake mogu imati i ozbiljne štetne učinke poput stvaranja slobodnih radikala kisika koji oštećuju lipide, proteine, RNA i DNA u koži i očnim tkivima.

Saznaj više
Generacija okupana plavim svjetlom

Generacija okupana plavim svjetlom

Mi smo generacija u kojoj je došlo do ekspanzije izvora bogatih plavim svjetlom, poput LED rasvjete i digitalnih ekrana mobitela, tableta, računala i televizora. Gotovo je nevjerojatno da polovicu budnog vremena provodimo za ekranima.

Saznaj više
Oči širom otvorene

Oči širom otvorene

Jeste li znali da je da je dovoljno samo nekoliko milisekundi da svjetlost koja ulazi u oko stvori sliku u mozgu? Ova sofisticirana sprega oka i mozga omogućava nam da doživimo svijet u svoj njegovoj složenosti i ljepoti.

Saznaj više
Paradoks plavog svjetla

Paradoks plavog svjetla

Izloženost plavom svjetlu utječe na naš hormonalni balans. Tijekom dana, kada je udio plavog svjetla visok, tijelo oslobađa serotonin, poznat i kao ˝hormon sreće˝ te kortizol, hormon stresa.

Saznaj više